Makaleler
İNSANLARI BAŞARILI (ŞAMPİYON) YAPAN NEDİR?

By Christian Reist, Structogram Master Trainer

 
 
Bu soru insanlığın varoluş tarihi kadar eskidir. Bunun yanı sıra, başarıya ulaşmak ve şampiyon olmak (kazanmak) ile ilgili sayısız teori bulunmaktadır.  Bu teorilerin çoğu, “mükemmel” patron ya da satıcı olmak, “doğru” yönetim stili, “iş ahlakı” ya da “en verimli” satış tekniği gibi ideal konseptler üzerine kurulmuştur.
 

Çoğunlukla bu ideale hizmet etmek için oluşturulan eğitim modelleri, iki olguyu göz ardı etmektedirler. Bunlar; standart bir “başarı stilinin” ve “başarı reçetesinin” olmayışıdır. Başarıya ulaşan kişiler (şampiyonlar) çok farklı kişilik özelliklerine sahip olmakla birlikte farklı teknik ve metotları benimsemektedirler. Başarıya ulaşmış insanların karakteristik özelliklerinin,  kendi gerçeklikleri ve kişisel yapıları ile öğrenilmiş davranışlarının birbiriyle uyum içinde olması durumu olduğu görülmektedir. Bu insanlar, kişilik özelliklerine uygun metot ve teknikleri mükemmel bir uyum içinde kullanmaktadır. Bu insanların başarıya ulaşma stratejilerinin, kişilik özelliklerini ve karakter yapılarını farkedip kendi potansiyelleri (yetenekleri) ile başarıya ulaşmak olduğu anlaşılmaktadır.

Bilim, insanoğlunun kişilik özelliklerinin (karakterinin), beynin bireysel çalışma şekline bağlı olduğunu kanıtlamıştır. Biyoyapıyı analiz etmek ve bu anlayışı eğitim yoluyla nakletmek, STRUCTOGRAM®   ile mümkündür.

 
 

STRUCTOGRAM®  Eğitim Sistemi 1:

Kendini Tanıma
 
İnsanlar farklıdır. Structogram seminerleri, katılımcılara, tüm dünyada önde gelen davranış modellerini ve rolleri göstermek yerine, kendi kişisel potansiyellerini tam olarak kullanma becerisini kazandırmaktadır. Katılımcılar, bu yolla, doğuştan getirdikleri kişilik özelliklerinden vazgeçmeyip bu özelliklerini kullanarak nasıl gelişebileceklerini öğrenmekte, kendi biyoyapı analizlerini yaparak, onları gerçek ve kalıcı başarıya ulaştıracak stratejileri, ideal davranış biçimlerini, satış tekniklerini, hangi koşulları taşıyan işlerin kendilerine uygun olduğunu ve yönetim metodunu yaratmaya yönelik bilgiye sahip olmaktadırlar.  

  

İnsanın önemli kişisel özelliklerinin, bireysel beyin özelliklerine  bağlı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Tanınmış Beyin Araştırmacısı Prof. Paul D. MacLean insan beyninin üç bölümden meydana geldiğini saptamıştır. “Üçlü beynin” bu üç birbirinden çok farklı bölümü, etkili biçimde beraber çalışır ve devamlı birbiriyle iletişim kurar. Bunu yaparken her bir “ beyin” bölümü kendine özel “oyun kurallarını” takip eder. Gözlemlenebilir insan davranışı, beyin sapının içgüdüsel, sezgisel tepkilerinin, limbik sistemin aklına geleni yapan duygusal tepkilerinin ve neokorteksin soğukkanlı mantıksal tepkilerinin karşılıklı etkileşmesinden oluşur.
 

Beyin Sapı             : İçgüdülerin ve yaşama hissinin merkezi

Limbik Sistem        : Duyguların ve hayatta kalma dürtüsünün yönetildiği benlik duygusunun beyni

Neo-Korteks          : Mantıksal düşünmenin, planlı hareketlerin ve öngörünün gerçekleştiği beyin

 

Antropolojist Rolf W. Schirm, Paul MacLean’in araştırma bulgularından yola çıkarak, STRUCTOGRAM® analizini geliştirdi. Bugün Structogram Eğitim Sistemi, birçok endüstride ve ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi, hızlı bir analizden daha fazlasıdır, aynı zamanda insanları yetkilendiren öncü bir eğitim sistemidir.

 

STRUCTOGRAM®  , katılımcılara kendini tanıma anahtarını ve biyoyapılarını ortaya koyan katî bilgiyi vermekte, böylelikle kişilerin, değişimler ve riskler, güçlü yönler, zayıflıklar ve limitleri ile ilgili en efektif tavrı ve kişisel stillerini oluşturmalarını sağlamaktadır.
 
 

STRUCTOGRAM®  Eğitim Sistemi

Özel etkileri ve avantajları

 

Structogram eğitim sistemi, aşağıdaki avantajları içermesi sebebiyle eşsizdir:

 

  • Programı anlamak için az zaman gereksinimi
  • Seminerde öğrenilenlerin kolay ve hızlı kullanılabilmesi
  • Tavsiyelerin hemen bir sonraki iş gününde çevreye aktarılabilmesi.

 

Olay İncelemeleri

Bu sistemin gerçekten güçlü noktası olan uygulama örneklerine bir göz atalım.

Aşağıda dört tipik olay gösterilmiştir. Olaylar, ilk durumları ve Structogram Eğitim Sisteminin başarıyla kullanılmasından sonra gelinen aşamayı göstermektedir.

 

OLAY 1: TCS Yol yardımı (İsviçre Gezi Klubu)

Sosyal yetenekle profesyonel yol yardımı!

 

Bu gibi zorlu koşulların ustası haline gelmek için empati yeteneği, insan doğasının iyi bilinmesi ve olayın iyi değerlendirilmesi gerekir. Tüm çalışanlar (arama merkezi de dahil) Structogram Eğitim Sistemi ile bu durumlar için hazırlanırlar. İlk seminerde, iş ortamında kendi güçlü noktalarını ve limitlerinin neler olduğunu ve nasıl kullanacaklarını öğrenirler.

İkinci seminerde, müşterileri arasındaki farklılıkları öğrenmeyi, ve onlarla başa çıkmayı öğrenirler, Sonunda, işlerini daha iyi yapmak için sosyal yetenekler kazanır ve geliştirirler.
 

TCS’nin çok yüksek müşteri memnuniyeti oranı, Structogram Eğitim Sisteminin etkinliğini kanıtlar. Diğer yol yardımı şirketleriyle karşılaştırıldıklarında en düşük şikayet oranına sahiptirler.(TCS ABD’deki AAA veya Kanadadaki CAA ile karşılaştırıldığında)

 

OLAY 2: Mobilya Pazarlamacıları

Satış Eğitiminde pazarlık ve finans

 

Structogram Eğitim Sistemi, satış sunumu yapmak için gerekli olan zamanı kısaltarak, satış kapatma oranını ve müşteri memnuniyetini artırmak amacıyla, satış çalışanlarını ve amirlerini, çalıştıkları parekende mobilya sektöründe başarıya ulaştırmak için bireysel araçlarla donatır.

Tüm hedeflere ulaşılmış ve R.O.I’ya 8 ay sonra ulaşılmıştır

 

 

OLAY 3: Ecza satış temsilcileri

Ürün tanıtımı ertelenmesi-öngörülen bütçenin altında satışlar

 

Almanyadaki uluslararası bir ecza şirketi (top 5’te) yeni bir ürünün piyasaya sürülmesini erteledi. Ertelenen lansman sebebiyle rakip firma % 50 pazar payını ele geçirdi. Alman ecza sektörü çalışanlarının çoğu bu durumla baş etmeyi öğrenmesi gereken bilim adamlarıdır. Bu bilim adamları- satış temsilcileri, ürünü tıp camiasına tanıtırken, doktorların bu ürünü önermelerini sağlamak için farklı şekilde merak ve heyecan uyandırmalıdırlar.

 

Bu olayda Structogram Eğitim Sistemi, ürüne özel hazırlanmış bir ecza satış manueli ile birlikte sunulmuştur. 2 yıl içinde bu ürün grubunun pazar payı baskın bir pay olan % 65 değerine kadar çıkmıştır.

 

OLAY4: Özel Bankacılık

İlk olarak güven yaratın- sonra finans ürününüzü satın!

 

Büyük bir uluslararası banka, yüksek gelirli bireysel bankacılık müşterileri için müşteri odaklı satış yöntemini geliştirmek amacıyla bir araç arıyordu. Structogram Eğitim Sistemi, başlangıç noktası olarak müşteri ihtiyaçlarını belirledi ve bireysel satış iletişimi ile destekledi.
 
Satış literatürü ve Reklamlar şu anda uzun dönem müşteri memnuniyetine odaklanan Structogram Eğitim Sistemi ile aynı doğrultuda. Resmi çeyrek yıl raporu önceki dönemlere göre belirgin %45 artış gösterdi.
 

Kazanmak için  şimdi harekete geçin!

 

STRUCTOGRAM®’ı Seçin…

 

“İnsan kendini tanıdığı oranda güçlüdür. Kendini ne kadar iyi tanırsan, güçlü yönlerini kullanarak hedefe ulaşmakta o denli başarılı olursun.”

 

Share

 
Anasayfa | Biz Kimiz | Hizmetlerimiz | Referanslarımız | İletişim
Copyright © 2009 Anahtar Eğitim Designed By 2025 Arena