Makaleler
KURUMLARDA UYGULANAN EĞİTİM PROGRAMLARININ OLMAZSA OLMAZI: "DUYGUSAL VE SOSYAL ZEKA"

Pek çok kurumun gelişim planlamaları içerisinde aktif rol almak ve eğitim süreçlerini tasarlamak şansına sahip oldum. Bu süreci, kimi zaman bizzat çalıştığım kurumlarda kimi zaman ise dışarıdan yönettim. Kurum çalışanlarının yetkinliklerinin gelişiminin, kurumun bekası için son derece önemli olduğunu defalarca dile getirdim, yazdım, çizdim. Bu sebeple de, kişisel gelişim eğitimlerinin tamamının altına duygusal ve sosyal zeka yetkinliklerinin serilmesi gerektiğine yürekten inandım. Çünkü, tüm hayatımız duygularımızın farkına varmak ve yönetmek, sonrasında ise karşımızdaki kişilerin duygularını, beklentilerini ve değerlerini farkederek onlarla sağlıklı iletişim kurabilmek çabası ile geçiyor.

İş dünyası, duygusal zeka (EQ) kavramını Daniel Goleman ile tanıdı. İnsanlık tarihi boyunca yaşanan ve çoğunlukla filozofların dile getirdiği bir süreci görünür ve popüler kılmayı başaran Goleman, duygusal zeka yetkinliklerinin fark yaratmak ve başarıyı sürdürülebilir kılmak yolculuğundaki en önemli enstrüman olduğunu farketti, haklıydı da...

Duygusal Zeka öğretisi, çalışma alanını; öz bilinç, öz değerlendirme, duygusal farkındalık, güvenilirlik, uyum, kontrol ve motivasyon gibi alt başlıklar olarak belirliyor. Sosyal Zeka öğretisi ise, işbirliği, ekip çalışması, etkileme, liderlik, iletişim ve sorun çözme gibi başlıklara odaklanarak duygusal zeki insanın  sosyalleşme sürecini tamamlıyor demek mümkün. Tüm bu başlıklar, pek çok şirketin "değerlerimiz", "kalite politikamız", "yetkinliklerimiz" gibi çeşitli başlıklarla ilan ettiği temel beklentiler hâline geldi. Bu beklentilerin, yüksek bir IQ'dan ziyade, ehil bir EQ ile karşılanabileceğini düşünüyorum.

Kurumlar için tasarlanan ve verilen tüm kişisel gelişim eğitimleri, EQ'nun etkin bir biçimde kullanılması ve geliştirilmesi prensibine hizmet ediyor. İşte tam da bu sebeple, her kurumun, her kademedeki çalışanını EQ gelişim programları ile tanıştırması gerektiğine inanıyorum. Çünkü, takım çalışması, iş birliği, liderlik, eğiticinin eğitimi, iletişim teknikleri, etkin müşteri hizmetleri ve benzeri eğitim programlarının etkinliğini ve hedeflenen davranış değişikliklerinin sürüdürülebilir kılınmasının en etkin yolu bu.

Duygusal Zeka konusunda kapsamlı bilgi almak isteyenlere, sevgili dostum ve çalışma arkadaşım Eray Beceren'in çalışmalarını takip etmelerini şiddetle tavsiye ederim. Bu konuda yıllardır emek veren ve biriktirdiklerini keyifle paylaşan Eray sayesinde, duygusal zeka öğretisini  başarıyla "Türkleştirerek", Türk iş dünyasının  gerçeklerine dokunabiliyoruz. 
Hissetmeniz ve hissedilmeniz dileğiyle..

Ayça Mumkule Erşipal

Share

 
Anasayfa | Biz Kimiz | Hizmetlerimiz | Referanslarımız | İletişim
Copyright © 2009 Anahtar Eğitim Designed By 2025 Arena