Makaleler
YOLCULUK NEREYE ??

 

Yaşım ilerledikçe şundan giderek daha emin oluyorum ki,

zayıflarla güçlü olanlar arasındaki temel fark;

yılmaz kararlılıktır yani kesinleşmiş amaç.

Ardından da ya ölüm ya zafer.

Sir Thomas Fowell Buxton

Bir önceki yazının son satırı şöyleydi. “Bu noktadan sonra doğru hedefler belirlemek, plan yapmak, bu hedeflere kararlılıkla ilerlemek gerekiyor. Bu yolda ilerlerken muhtaç olduğumuz güç ise özmotivasyondur.”

Özdeğerlendirme ve kişinin kendini tanıması yaşamımızın en önemli süreçlerinden biri. Bunu gerçekleştirme konusunda emin adımlarla ilerleyen kişi;

* Güçlü, zayıf ve gelişime açık yanlarının farkına varır.

* Yapıcı eleştiriyi kabullenir ve bundan etkin şekilde yararlanabilir.

* Ne zaman kimden yardım isteyeceğini bilir.

* Hangi konulara nasıl odaklanacağını bilir.

Lewis Carroll’ın bilinen hikayesidir. Alice Harikalar Diyarında hikayesinde; Alice, “Kedicik” diye ürkekçe sorar “Buradan nereye gitmem gerektiğini söyler misin lütfen?” Kedi, “Bu tamamen nereye gitmek istediğine bağlı Alice!” diye cevap verir. Alice “Nereye olduğu önemli değil” der. Kedi, “O zaman hangi yoldan gittiğin de önemli olmaz” diye cevap verir. Nereye gitmek istediğini bilmek çok önemlidir.

Hedef belirlemek, gerçekçi hayaller kurabilmek gerçekten çok güzel ve çok önemlidir. Ancak devamında kararlılıkla bunu geçekleştirmek için çaba göstermek, özdisiplinden kopmamak da çok önemlidir.

Hedef Belirlerken göz önünde tutmamız gereken bazı sorular vardır. Bunlar;

* Ben kimim? Güçlü ve gelişime açık yönlerim nelerdir?

* İş ve Özel yaşamımda önümüzdeki yıllarda ne istiyorum?

* Bunu neden istiyorum? Amaç çok önemlidir ve en önemli motivasyon kaynağımızdır.

* Bunu gerçekten istiyor muyum? Bunu ben mi istiyorum? Başkaları için, onları hatırı için ya da onlar istediği için mi istiyorum?

* Bunun bedeli ne? Bu bedeli “peşinen” ödemeye razı mıyım?

* Bu istediğime ulaşmak için hangi görev ve faaliyetleri yerine getirmeliyim?

Bu tür konuları konuşurken en sık aklıma gelen hedef koyma konusu “yabancı dil öğrenmek” oluyor. Çünkü bu konu çok kişinin hayallerini, hedeflerini süslüyor, herkes konunun önemini kabul ediyor, ama çok kişi bu hedefe ilerleme konusunda ciddi zorluklar çekiyorlar.

Şöyle düşünün; İngilizce öğrenme konusunda karar verdiniz, araştırmalar yaptınız ve şartlarınıza uygun bir kursa kaydoldunuz. İlk günler hatta ilk kurlar, yeni dostluklar ve yeni heyecanlar ile keyifle geçiyor. Önce arkadaşlardan tacizler gelmeye başlıyor “eee haftanın her akşamı kursa mı gideceksin? Bu yaştan sonra alim mi olacaksın?” Sonra iş yerinden tacizler gelmeye başlıyor “Biz çalışıyoruz, sen kurs bahanesi ile mesai biter bitmez çıkıp gidiyorsun.” Bu tacizlerin desteği ile kararlılık ve azminiz kırılmaya başlıyor. Halbuki 8 nci kurdan sonra yurtdışı kurslara gitme hayalleri kuruyordunuz. Ve karar veriyorsunuz “1-2 ay ara vereyim evde çalışırım, sonra kaldığım yerden devam ederim.” Bugün başlarım yarın başlarım derken, iki ay geçiveriyor. “Yok yok böyle olmuyor bu kez kesin başlıyorum” diyorsunuz ama maalesef o kararlılığı gösteremiyorsunuz. 1-2 ay ara veririm derken, bakıyorsunuz 6 ay geçmiş. Daha fazla zaman kaybetmeden hemen kursa gidip seviye tespit sınavına gireyim diyorsunuz. Sonuç hiç de iç açıcı değil “2-3 kur geriye düşmüşsünüz. Belki pes ediyor, belki de “çok zor bu iş, İngilizce bilmeyenlere iş yok mu?” diyerek kendinizi avutuyorsunuz.

Çok kolay bir şey var aslında. “Yapanlar nasıl yapıyor? İstersem, çalışırsam, gayret sarf edersem, ben de yapabilirim.” demek ve hemen bu sabah o muhteşem hedefinize yeniden odaklanma şansınız her zaman var. Seçme Özgürlüğü tamamen sizde.

Hedef Belirlerken göz önünde tutmamız gereken bazı soruları bu çerçevede gözden geçirirsek;

* Ben Turizm sektöründe çalışmak ve kariyer yapmak istiyorum. Bu konuda gerekli eğitimi aldım, stajlarımı yaptım. Bu iş bana göre. Bu alanda ilerleyebilmek için bir lisan konusunda kendimi geliştirmek beni daha iyi konumlara getirecektir.

* İş yaşamımda önümüzdeki yıllarda İstanbul’da otelcilik alanında üst düzey yöneticilik hedefliyorum. Sonraki aşamada Güneyde kendi otelimde kariyerime devam etmek istiyorum.

* Hizmet sektörünü seviyorum. İnsanlarla olmak, onlara mutlu olmalarını sağlayacak ortamlar hazırlamak beni mutlu ediyor.

* Bunu gerçekten çok istiyor muyum? Bunu ben istiyorum. Ailem ve çevrem beni bu konuda destekliyor. * Bunun bedeli çok çalışmak, gayret sarf etmek. Lisan konusunda kurs ve kurs dışı faaliyetler ile çaba göstermek. Bu amaçla özel hayatımdan zaman ayırmak durumundayım.

* Bu istediğime ulaşmak için neleri nasıl yapmalıyım kısmı ise iyi planlama yapmak ve etkin uygulamadan geçiyor.

Planlama için bize şu başlıklar yardımcı olacaktır.

* Hedefim nedir? İngilizce seviyemi 2014 sonuna kadar, sektör ile ilgili gelişmeleri takip edebilecek ve bu konuda konuşabilecek, tartışabilecek seviyeye gelmek, TOEFL sınavından % 80’in üzerinde başarı sağlamak.

* Hedefim ile ilgili “Başarı Alanları” nelerdir? Bu hedefimle ilgili olarak temel İngilizce, İngilizce dil bilgisi, anlama ve konuşma becerileri, sektör İngilizcesi gibi alanlarda gayret sarf etmek.

* Başarı Alanlarını gerçekleştirecek “Görevler” nelerdir? Her başarı alanında yerine getirmem gereken görevleri ayrı ayrı belirlemek. Temel İngilizce alanı için görevlerden biri “İngilizce Dil Kursuna” devam etmek olabilir.

* Görevlerin tamamlanabilmesi için yapılacak Faaliyetler nelerdir? “İngilizce Dil Kursuna” devam etmek görevi ile ilgili faaliyetleri yerine getirmek. Burada faaliyetler için bir zaman belirlenmiştir. 5 Kasım 2013 günü saat 14:00 de seviye tespit sınavından sonra kursa kaydını yaptır. Kayıt işleminden sonra istenen kitap ve kırtasiyeleri al. 9 Kasım 2013 gününden itibaren her Cumartesi Pazar günleri 10:00-12:00 saatleri arasında kursa devam et. Bu şekilde yapılan planlamayı takvimimize aktarabiliriz.

Bunların hepsini yaptık bu güne kadar ama sonu gelmiyor diyenleri duyar gibiyim. Tek bir şeye ihtiyacımız var. Hedefimizle ilgili olarak yapılması gereken şeyi, yapılması gereken zamanda isteseniz de istemeseniz de kendinize yaptırabilmektir. Bu kadar basit.

“Denilebilir ki  hiçbir şeye muhtaç değiliz, yalnız tek bir şeye çok ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak.” (1923, İzmit) (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Atatürk Araştırma Merkezi, C. II, Ankara, 1997, s. 63)

Share

 
Anasayfa | Biz Kimiz | Hizmetlerimiz | Referanslarımız | İletişim
Copyright © 2009 Anahtar Eğitim Designed By 2025 Arena