Makaleler
İnsanlar Eğitilir mi?

Ayça Mumkule

Günümüzde organize edilen ve kurumlara sunulan “kişisel gelişim” başlıklı eğitimler, kurum çalışanlarının belirli yetkinlikleri içselleştirmesini sağlamak üzere kurgulanmaktadır. Bununla birlikte, değişen dünya ve dönüşen insandan bahsetmeye başladığımız şu günlerde, kurumların performansını arttırmak amacıyla kurgulanan tüm eğitimlerin, katılımcıların potansiyellerini ortaya çıkarmalarına ortam sağlayacak nitelikte olması gerekmektedir. Eğitim, sadece ve sadece öğrenmeyi etkin kılan bir mekanizmadır. Asıl olan, öğrenmek ve öğrendiklerini uygulamaktır.

Yetişkin öğrenmesinin temeli “istek prensibi”dir. Yetişkinler; hayatta kalmak gibi baskılayıcı durumların dışında, sadece niyet ettikleri ve istedikleri zaman öğrenirler. Çünkü öğrenmek, alışkanlıkların ve konfor alanının yerle bir olmasına sebep olabilir. Gerçek şu ki; değişmek ve değişimle başa çıkmak, pek çok kişinin ödünü koparmaktadır. Mevcut uygulanabilir bilgisiyle işlerin yürüdüğü kanısındaki yetişkinler de, öğrenme direnci sergilemektedirler. Dolayısıyla, bir eğitmen, katılımcıların paradigmalarında pozitif kaymalar yaratma kabiliyetine sahipse, iyi eğitmendir.

Bu anlamda, varlık sebebi davranış değişikliği yaratmak olan Kişisel Gelişim Eğitimlerinin ilk adımı; katılımcılarda öğrenme isteği yaratmaktır. Öğrenme isteği yaratmanın ilk adımı ise, “seni değiştirmeyi değil, içinde var olan potansiyeli etkin bir biçimde kullanabilmeni hedefliyorum” mesajı verebilmekten geçer. Bu mesajı, bilinç ve bilinç altı düzeyde verebilmeyi başaran eğitmenler, katılımcılara bilgi empoze ederken bile yol göstericidir. Davranış değişikliği yaratmanın birbirinden farklı pek çok metodu bulunmaktadır. Aynı grup içerisinde eğitime tabi tutulan katılımcılar, kendilerine uygun farklı metotları ceplerine  koyabiliyorlarsa, o eğitimin başarılı olduğundan söz edilebilir.

Kendinizi şaşırttığınız ve öğrenmenin eğlenceli keşfine çıktığınız, harika bir hafta dilerim.

Share

 
Anasayfa | Biz Kimiz | Hizmetlerimiz | Referanslarımız | İletişim
Copyright © 2009 Anahtar Eğitim Designed By 2025 Arena